مبنای نظریه توسعه پایدار

 

“توسعه پایدار”؛ اصطلاحی که امروزه در همه محافل محیط زیستی و صنعتی مدرن دنیا به کرات شنیده میشود.

مبانی نظری این رویکرد بر نگهداری و استفاده بهینه و دائمی از منابع طبیعی کره زمین تاکید میکند.

به زبان بسیار ساده و عامیانه :” از هر چیزی استفاده کن! اما به اندازه … به نیازهای فردایت هم بیاندیش چون زندگی فقط امروز نیست.”

آینده نگری و تمایل به زیستن در فردا و فرداهای بهتر، ما را ملزم میکند که با برنامه زندگی کنیم و امکاناتمان را طوری سازماندهی کنیم که همیشه در دسترس و قابل استفاده باشند.

چه منظور از امکانات، آب و غذای روزانه شخصیمان باشد و چه منشاء این امکانات، یعنی زمینهای کشاورزی و رودها و دریا ها باشد، فرقی نمیکند.

همیشه فردا خورشید طلوع خواهد کرد و ما نیازهای امروز خود را با خود به فردا خواهیم برد و اگر دستهایمان خالی باشد، دیگر بعید است پسفردایی در انتظار ما باشد یا نه !؟

برنامه ریزی جهت گسترش امکانات، در معنای لغوی “توسعه” نام دارد و همیشه داشتنِ این امکانات کلمه “پایدار” را به آن اضافه می کند.

اگر بخواهیم همیشه امکانات امروز را داشته باشیم و همچنین وضعیت زندگیمان را بهتر و بهتر کنیم به زبان بسیار ساده باید به “توسعه پایدار” بیاندیشیم.

حالا این توسعه پایدار میتواند در سطح زندگی خودمان باشد؛ یا در سطح شهر ( توسعه پایدار شهری ) – سطح کشورمان ( توسعه پایدار ملی ) – سطح جهان و زیست کره ای که در آن زندگی می کنیم ( توسعه پایدار جهانی ).

متخصصین برنامه ریزی شهری، امروزه مهمترین دغدغه ای که دارند، توسعه پایدار شهری است.

همه ما آرزوی داشتن شهری با مشخصات توسعه پایدار را داریم اما نکته اینجاست که تا چه اندازه از خودمان مایه میگذاریم تا در شهر ایده آلمان زندگی کنیم؟

از خودگذشتگی توام با دانش و فرهنگِ صبر و تحمل و تمایل به زندگی در فردا و فرداهای بهتر و روشنتر لازمه استقرار سیستم پایدار شهری است.

از نریختن زباله در کوچه و خیابان بگیر تا آزار و اذیت همسایه ها و صدای بوق بی دلیل ماشینها در نیمه های شب – از عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در جاده ها بگیر تا مصرف بی رویه انواع انرژی و آب و برق و … دور زدن هر قانونی که بخاطر آسایش خودمان وضع می شود … راستی کدام شهر را سراغ دارید که بدون رعایت قوانین شهروندی، منسجم و پایدار بماند؟

چند نفر از ساکنین یک شهر بیشتر به این باید ها و نباید ها اهمیت میدهند؟ از تعداد این افراد درصد میگیریم و میزان نیل به توسعه پایدار شهر بدست میاید . به همین راحتی…. اصلا سخت نبود

هر شهروند زیستیار یک عامل مثبت، در رسیدن به توسعه پایدار شهری است!

راستی شما شهروند زیستیار هستید یا زیست ستیز ؟ کافیست کاغذ و قلم بردارید و موارد مثبت و منفی عملکرد خود را فقط در طول ۲۴ ساعت ، صادقانه بنویسید.

دنبال مقصر نباشید مقصر در فرهنگ ما همیشه یکنفر دیگر است ( اینجوری وجدانمان را راحت میکنیم) و آن یک نفر دیگر، خیلی از شما دور نیست بهتر است آینه را هم نگاهی بیاندازیم شاید فردی را که در انجام وظایف شهروندی خود کوتاهی میکند، در آینه پیدا کردیم راستی اگر پیدایش کردید؛ بگویید:

امروز اگر از کنار بیمارستان عبور میکرد، بوق نزند … یک لیوان کمتر آب هدر بدهد … صدای موبایلش را یک خط کمتر کند، فریادها و سر وصداهای مجاز به اصطلاح: چاردیواری اش را یک پرده پائینتر بیاورد … برق تراس خانه اش را که همیشه روشن است، خاموش کند…با ارباب رجوع محل کارش کمی متمدنانه تر برخورد کند و….

راستی اگر در فامیل نزدیک خود فروشنده وانتی دیدید به ایشان هم بگویید: “صدای بلندگوهایشان را که نوارهای گوشخراش پخش میکنند،مخصوصا دم ظهری پایینتر بیاورند … و اینقدر آلودگی صوتی ایجاد نکنند…

فردا و فرداهای بهتر همیشه در انتظار ما خواهد بود اگر کمی بیشتر از این که هستیم از خودمان توقع بهتر بودن، داشته باشیم …و منتظر این و آن نمانیم.

راستی ! حرف زدن کافی نیست بیایید از همین حالا اشتباهاتی را که فردایمان را خراب میکند اصلاح کنیم.

33 بازدید