• مفهوم اثرات زیست محیطی

  همانگونه که از عنوان این متن پیداست، میخواهیم در مورد محیط زیست و آثار مثبت و منفی دخالت نوع بشر در نظم طبیعی آن صحبت کنیم.

  از زمانی که انسان ساخت ابزار و روشن کردن آتش را اموخت، ذهن وی به تکامل – گسترش قلمرو و ایجاد رفاه جهت رهایی از موقعیتهای دشوار زندگی آن زمان تمایل پیدا کرد .

  ساخت ابزارهایی بهتر جهت شکار بیشتر و موثرتر

  تفکر در مورد راههای نگهداری گوشت حیوانات شکار شده برای استفاده در فصول سرما یا گرما

  تهیه انواع لباس از پوست حیوانات و الیاف گیاهی،

  ساخت مکانهایی برای زندگی با امنیت بیشتر و رهایی از بلایای طبیعی همچون سیل – طوفان و …

  استفاده از چارپایان به عنوان همزیستان کمک رسان در انتقال بارهای سنگین و طی مسافت های طولانی

  ساخت چرخ و ابداع ابزارآلات مکانیکی پیشرفته

  همه و همه از ابتدایی ترین نیازهای بشر متفکر بودند و علیرغم کمک به تکامل انسان، در اثر استفاده غیرآگاهانه از منابع موجود در طبیعت، ضربه های زیادی بر پیکر طبیعت بکر و وحشی آن روزگاران فرود آمد.

  این روند با راحت تر شدن شرایط زندگی بشر ، افزایش جمعیت و تمایل به یکجا نشینی بجای کوچ، موجب ایجاد حس مالکیت بر زمینها و منابع مختلف کشاورزی همچون زمینهای حاصلخیز – کشتزارها – بیشه ها – دشتها و منابع آبی همچون چشمه ها – چاهها و حتی رودخانه ها گشت .

  مرزها و حدود علامتگذاری شدند و دارائیها به حساب آمدند.

  حتی تلاش برای غصب موقعیتها و مکانهای نژادها و اقوام مختلف و تصاحب دارائیهای مردم در مناطق حاصلخیزتر و آبادتر – قنات ها و آبخیزها، منجر به کشورگشائیها – خونریزیها و جنگهای قبیله ای و منطقه ای بیشمار گردید .

  بشر در حین پشت سر گذاشتن مراحل تکامل ذهنی خود ، نا دانسته ضربه های مهلکی بر پیکر همنوعان خود و محیط جاندار اطراف خود وارد کرد و این رویه را تا امروز همچنان ادامه داده است .

  دریغا که فرزند آدم که امروزه مجهز به ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری مدرن شده ، هیچ برنامه ای برای حفظ موقعیتهای بدست آمده خود ندارد و با زیر پا گذاشتن قوانین طبیعت و پشت گوش اندازی مشکلات ناشی از گرم شدن زمین و آلودگی هوایی که خود و همنوعانش به سختی تنفس میکنند ، همچنان سعی در گسترش قلمروی دارد که جز خاکستری از آرزوها برایش باقی نخواهد گذاشت .

  عطش سیری ناپذیر تسلط انسان بر محیط زیست از هر نوعش ؛ فرقی نمیکند جاندار یا بیجان ، دیر یا زود به مرحله برگشت ناپذیری خواهد رسید که احتمالا هیچ فناوری مدرنی قادر به نجات انسان از دست خویش نخواهد بود .

  آری مفهوم اثرات زیست محیطی فعلا فقط معنای تخریب دارد که توسط آدمیان بر محیط اطراف تحمیل میشود.

  نادانی تنها عامل شکست وی در مبارزه ای است که علیه خود دانسته یا نادانسته سازماندهی کرده است .

  جالب است بدانید اینهمه نگرانی بشر از گرمایش زمین و مشکلات زیست محیطی به راحتی و بطور کاملا مسالمت آمیز میتواند توسط برنامه ریزان خبره دلسوز و آگاه محیط زیست به فرصتهای بسیار بدیع و شگفت انگیز تبدیل شود و قبل ازاینکه زمان برای ترمیم از دست برود؛ از جهنمی که در انتظار نسل بشر است ، بهشتی پایدار بسازد و این امر میسر نخواهد شد مگر با هم اندیشی عالمان این عرصه و پیاده سازی برنامه های بسیار ساده اما کاملا حسابشده و عملی …

  امتیاز شما به این متن از ۱ تا ۵ چند است ؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  error: لطفا کپی نفرمائید !!