تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر بدن

تعریف امواج الکترومغناطیسی و تاثیر آن بر بدن انسان

تعریف امواج الکترومغناطیسی و تاثیر آن بر بدن انسان

تفاوت در پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه از یک محیط، منجر به تغییر ولتاژ می شود و تفاوت در ولتاژ هم ، میدان الکتریکی ایجاد میکند.

اگر الکترونها از جایی که ولتاژ بیشتری دارد به قسمتی که ولتاژ کمتری دارد در طول یک ماده رسانا حرکت کنند، جریان الکتریکی تولید می شود.

وقتی جریان الکتریکی تغییر کند میدان های مغناطیسی به وجود می آیند و هر چه ولتاژ بیشتری تغییر کند، میدان مغناطیسی حاصل نیز قوی تر خواهد بود.

میدان های مغناطیسی در اثر تغییر در جریان الکتریکی ایجاد می شوند و هر چه جریان بیشتر باشد، میدان مغناطیسی قوی تر است.

میدان الکتریکی حتی زمانی که جریانی در حال حرکت نباشد وجود دارد.

اگر محیط رسانا بود و الکتریسیته جاری شد، قدرت میدان مغناطیسی با میزان مصرف انرژی تغییر می‌کند ولی شدت میدان الکتریکی ثابت خواهد بود.

منابع طبیعی میدان های الکترومغناطیسی

میدان های الکترومغناطیسی در همه جای محیط اطراف ما وجود دارند اما برای چشم انسان نامرئی هستند.

در طبیعت بخش اعظم میدان های الکتریکی؛ از طریق تجمع بارهای الکتریکی محلی در جو همراه با رعد و برق ایجاد می شوند.

میدان مغناطیسی زمین باعث می شود که یک سوزن قطب نما در جهت شمال به جنوب باشد و پرندگان و ماهی ها از آن برای جهت یابی استفاده می کنند.

منابع میدان های الکترومغناطیسی ساخت بشر

علاوه بر منابع طبیعی، طیف الکترومغناطیسی همچنین شامل میدان‌هایی است که توسط منابع ساخت بشر تولید می‌شوند.

به عنوان مثال اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی اندام پس از یک حادثه ورزشی استفاده می‌شود.

الکتریسیته ای که از هر پریز برق خارج می شود، میدان های الکترومغناطیسی با فرکانس پایین دارد.

همچنین انواع مختلفی از امواج رادیویی با فرکانس بالاتر برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. چه از طریق آنتن های تلویزیون، ایستگاه های رادیویی یا ایستگاه های پایه تلفن همراه.

قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی پدیده جدیدی نیست.

با این حال، در طول قرن بیستم، قرار گرفتن در معرض محیط با میدان های الکترومغناطیسی مصنوعی به طور پیوسته در حال افزایش بوده است زیرا تقاضای روز افزون الکتریسیته، فناوری های جدید و تغییرات در رفتار اجتماعی باعث ایجاد منابع مصنوعی بیشتر و بیشتر شده است.

همه افراد در معرض ترکیب پیچیده ای از میدان های الکتریکی و مغناطیسی ضعیف هستند، چه در خانه و چه در محل کار، از تولید و انتقال برق، لوازم خانگی و تجهیزات صنعتی گرفته تا مخابرات و پخش.

جریان‌های الکتریکی کوچکی در بدن انسان وجود دارد که به دلیل واکنش‌های شیمیایی به عنوان بخشی از عملکردهای طبیعی بدن حتی در غیاب میدان‌های الکتریکی خارجی رخ می‌دهد. به عنوان مثال، اعصاب سیگنال ها را با ارسال تکانه های الکتریکی رله می کنند.

بیشتر واکنش‌های بیوشیمیایی از هضم تا فعالیت‌های مغزی همراه با بازآرایی ذرات باردار است. حتی قلب نیز از نظر الکتریکی فعال است – فعالیتی که با کمک الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) قابل ردیابی است.

میدان‌های الکتریکی با فرکانس پایین بر بدن انسان تأثیر می‌گذارند، همانطور که بر هر ماده دیگری که از ذرات باردار تشکیل شده است تأثیر می‌گذارند.

هنگامی که میدان های الکتریکی بر روی مواد رسانا اثر می کنند، در حقیقت بر توزیع بارهای الکتریکی در سطح آنها تأثیر می گذارند. آنها باعث می شوند که جریان از بدن به زمین برسد.

میدان های مغناطیسی با فرکانس پایین جریان های در حال گردش را در بدن انسان القا می کنند.

قدرت این جریان ها به شدت میدان مغناطیسی بیرونی بستگی دارد.

اگر این جریان ها به اندازه کافی بزرگ باشند، می توانند باعث تحریک اعصاب و ماهیچه ها شوند یا بر سایر فرآیندهای بیولوژیکی تأثیر بگذارند.

هر دو میدان الکتریکی و مغناطیسی ولتاژ و جریان را در بدن القا می کنند، بطوریکه اگر مستقیماً در زیر یک خط انتقال ولتاژ بالا، قرار بگیرید؛ اثر آنرا احساس خواهید کرد.

اثر بیولوژیکی اصلی میدان های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی، گرم شدن است.

در اجاق های مایکروویو از این واقعیت برای گرم کردن غذا استفاده می شود.

سطح میدان‌های فرکانس رادیویی که افراد معمولاً در معرض آن هستند بسیار کمتر از سطوح مورد نیاز برای تولید گرمایش قابل توجه است.

اثر گرمایش امواج رادیویی مبنای اساسی دستورالعمل های فعلی را تشکیل می دهد.

دانشمندان در حال بررسی آستانه گرم شدن بدن در نتیجه قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض امواج مختلف الکترومغناطیسی هستند.

درباره سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: متن محافظت شده است !!