تکنولوژی سبز

تمهیدات ویژه محیط زیستی برای تکنولوژی های پیشرفته

تمهیدات ویژه محیط زیستی برای تکنولوژی های پیشرفته

اساس جامعه پیشرفته در کشورهای توسعه یافته بر پایه سوخت های فسیلی بنا شده است و نتیجه آنهم تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین است.

پیشبرد اهداف مبتنی بر تکنولوژی، انباشت سرمایه از طریق فروش محصولات مدرن و ساخت بازارهای میلیارد دلاری و رقابت های اقتصادی تنگاتنگ بین کشورهای جهان و مخصوصا ابرقدرتها و غولهای اقتصادی جهان، هزینه هایی هم در بر دارد که میبایست به موازات حرکت در مسیر توسعه در نظر گرفته شود.

اقدامات شتابزده بسیاری از انجمن های مردمی در سراسر جهان … به دلیل تحت فشار قرار گرفتن از طریق اخبار لحظه به لحظه گرمایش هوا، و افزایش آلودگی های محیط زیستی و … نه تنها مشکلی از طبیعت و محیط زیست اطراف ما حل نمی کند ، چه بسا ممکن است باعث آسیبهای جبران ناپذیری نیز بشود.

به عنوان مثال یکی از بهترین راههایی که میتوان جایگزین سوختهای فسیلی نمود؛ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی و آبی است.

مثال دیگر، پره های دستگاه های تولید کننده انرژی بادی هستند که میتوانند خطر بسیار بزرگی برای پرندگان مهاجر و مخصوصا گونه های در حال انقراض باشند.

تجهیزات برق آبی نیز می توانند جلوی تولید مثل ماهی های مهاجر از جمله ماهی آزاد و سالمون را بگیرند و علاوه بر کاهش جمعیت این گونه ها و در خطر انقراض قرار دادن آنها ، صنعت ماهیگیری را نیز دچار آسیب کنند…

درست است که جایگزین کردن صنعت سبز در شرایط بحرانی امروز، امری ضروری به نظر میرسد اما تاکید بر این نکته هم الزامیست که :

ابداع زیر ساختهای انرژی جدید، در صورت شتابزدگی و عدم مطالعه همه جانبه، خود میتواند منشاء ضایعات پیش بینی نشده اکولوژیکی بیشتری گردد و یا برخی صنعتگران و فعالان عرصه صنعت و استارت آپ ها را به اجرای پروژه هایی وا دارد که خود میتواند اثرات سوء کوتاه یا دراز مدت در محیط زیست داشته باشد.

برنامه ریزی و مدیریت صحیح استقرار – پیاده سازی و استفاده اصولی از این تکنولوژیهای سبز، میتواند جلوی این خطرات بالقوه محیط زیستی را بگیرد .

بنابراین توسعه یک آینده سبز به معنای واقعی، میبایست با شناسایی این تهدیدات بالقوه و کشف راه حل های بهینه متناسب همراه باشد…

درباره سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: متن محافظت شده است !!