vironmental-Impact-Evaluation-Process

فرآیند برنامه ریزی در محیط زیست

فرآیند برنامه ریزی در محیط زیست

یافتن بهترین راه حل برای رسیدن به هدف، در کمترین زمان و با بیشترین بازده – کمترین تلفات و هزینه؛ ایده آل ترین نوع برنامه ریزی است .

برای این نوع برنامه ریزی؛ ابتدا می بایست مطالعه دقیق حول و حوش موضوع مسئله داشته باشیم و به عبارت دقیقتر برداشت صحیحی از مفهوم مشکلی که باید حل شود و جوانبی که باید رعایت شود، الزامی است.

ما نمیتوانیم صرفا با تکیه بر اطلاعاتی که در گذشته برای بررسی و حل یک مسئله خاص گردآوری شده برای حل و فصل مشکلات جدید با شرایط متنوع برنامه ریزی کنیم.

برنامه ریزی باید روندی پویا و انعطاف پذیر داشته باشد و دیدگاههای خشک و قطعی نگر نمیتواند پاسخگوی نیاز امروز یک برنامه ریز ماهر و توانا باشد.

قدرت تحلیل بالا و توانایی تجزیه مسئله به مسائل خرد و کوچکتر، بررسی ارتباط داده های مختلف موثر در مسئله و شناسایی نوع و ماهیت و درصد تاثیر گذاری آنها هم از طریق تمرکز و تفکر ذهنی و هم از طریق استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای مدرن امروزی، گزینه مهم دیگری است که سهم بسزایی در برنامه ریزی هدفمند و عقلگرایانه دنیای امروز دارد.

پس از اندیشیدن پیرامون موضوع مطرح شده ، جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل نرم افزاری و سخت افزاری و پردازش نهایی داده ها به خروجی های متعددی دست خواهیم یافت .

یک برنامه ریز توانا و با تجربه اینبار میبایست خروجی ها را به دقت آنالیز و سازماندهی کرده و از آنها در مرحله طرح ریزی یا به عبارت دقیقتر مرحله نهایی برنامه ریزی استفاده نماید.

یک طرح یا برنامه مدون حسابشده میبایست کلیه مراحل فوق را با دقت طی کند تا به سر انجام برسد .

داشتن قابلیت اجرا یکی از مهمترین ویژگی های برنامه یا طرح است.

همچنین طرح یا برنامه، برای فراگیر بودن حتما باید باز و پویا باشد تا در مراحل اجرا در صورت نیاز به تغییر و یا بهینه سازی، قابلیت های لازم را داشته باشد.

حال به مرحله اجرای طرح یا برنامه می رسیم .

همانگونه که اشاره شد، برنامه ای که قابلیت اجرا در دنیای واقعی نداشته باشد یا به سختی قابل اجرا باشد، بهتر است که کلا دور ریخته شود.

چون همیشه راه حلهای مناسبتر به ذهن انسانهای متفکر و برنامه ریز می رسد و محدود کردن برنامه به یکسری اصول کلیشه ای از پیش تعیین شده، هر طرحی را قبل از شروع به نابودی محکوم خواهد ساخت .

برنامه ریزان مبتکر؛ برنامه ها را برای اجرا طراحی میکنند و در مرحله اجرا نیز نحوه پیاده سازی و نظارت بر اجرای برنامه بسیار اهمیت دارد.

حتی برنامه ریز ناچار خواهد بود در حین اجرا در میانه راه ارزشیابی هایی نیز برای اطلاع از صحت عملکرد روند برنامه طراحی و سازماندهی کند تا از اجرای صحیح برنامه اطمینان حاصل نماید.

از بحث فوق نتیجه میگیریم که یک برنامه ریزی دقیق و حسابشده از مرحله طرح مسئله تا اجرا و اختتام، نیاز به انگیزه واقعی – پیگیری اجرا ، نظارت و گزارش گیری از اتمام کار دارد .

مخصوصا برنامه هایی که با محیط زیست موجودات زنده و آدمیان سروکار داشته و رعایت حریم محیط زیست در آن امری اجتناب ناپذیر و ۱۰۰ درصد ضروری می باشد.

 

نویسنده: نازیلا سپهرکیا ۱۴۰۱/۰۲/۲۳

درباره سردبیر

این مطلب را نیز مطالعه کنید

اثرات زیست محیطی

مفهوم اثرات زیست محیطی

مفهوم اثرات زیست محیطی همانگونه که از عنوان این متن پیداست، میخواهیم در مورد محیط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: متن محافظت شده است !!