توان محیط زیست

توان محیط زیست

توان محیط زیست

تعریف فیزیکی توان : مقدار انرژی است که در واحد زمان مصرف میشود.

اگر منبع انرژی وجود نداشته باشد، هیچ توانی هم مصرف نمیشود چه زمان بگذرد و چه ثابت بماند .

پس برای حرکت و تکاپور به انرژی نیاز داریم که در طول زمان پایدار بماند و یا به عبارت دیگر همواره در دسترس باشد.

در متنهای رشته علوم انسانی، توان را برای سایر کمیتهای غیر فیزیکی نیز استفاده می کنند از جمله برای اقتصاد – اجتماع – اکولوژی – فرهنگی و …

در کمیتهای غیر فیزیکی یاد شده، توان به صورت مصرف سرمایه و ذخایر اندوخته در واحد زمان تعریف می شود. به عبارتی ، میزان سرمایه برای اقتصاد، پیشینه فرهنگی و آداب و رسوم و تربیتها و فرهنگ منطقه برای اجتماع و فرهنگ، نوعی انرژی اولیه به حساب میآید که با گذشت زمان میب اید در تکاپو و جریان، نوسازی و بهسازی باشد تا قابلیت بهره وردی داشته باشد.

به عنوان مثال ما از کودکی که تازه به دنیا آمده، انتظار صحبت کردن نداریم ! چون کاملا واضح است که انرژی و ملزومات لازم برای سخن گفتن را ندارد. همچنین؛ به همین دلیل نیز از یک فرد سالخورده انتظار شرکت در دوی مارتن را نداریم.

پس نتیجه میگیریم که داشتن توان، مستلزم داشتن انرژی اولیه و بنیه قوی و سایر شرایط اکتسابی محیط اطراف است.

از انسان مثال زدیم فقط بخاطر اینکه ما هم جزوی از موجودات زنده ای هستیم که در متن محیط زیست جهانی (زیست کره) نفس میکشیم و زندگی میکنیم.

اگر تعاملی که بین کل جانداران موجود از جمله انسان که فعلا در راس حرم غذایی قرار دارد، با محیط اطراف سازنده و مکمل باشد؛ انرژی ها از هر جنسی که باشند، تجدید پذیر و در طول زمان توانی پویا و فعال خواهند داشت و در غیر اینصورت اگر کفه ترازوی تعادل در این تعامل و همزیستی، در ظاهر به نفع انسان نا آگاه و بی برنامه سنگینی کند، طبیعت وادار خواهد شد برای برقراری تعادل مجدد و کسب توان لازم برای پویایی خود؛ تدابیری را اتخاذ کند که میتواند به نفع موجود دوپای افسانه ای نباشد.

درباره سردبیر

این مطلب را نیز مطالعه کنید

اثرات زیست محیطی

مفهوم اثرات زیست محیطی

مفهوم اثرات زیست محیطی همانگونه که از عنوان این متن پیداست، میخواهیم در مورد محیط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: متن محافظت شده است !!